Braingle Lite



Pete'sa Pete's Pizza Prices

Category:Logic
Submitted By:fishmed
Fun:*** (2.86)
Difficulty:* (0.72)



Pete'sa Pete lists prices for his extra toppings in pairs. How much does each topping cost by itself? Each price is whole-dollar increments.

Pineapple & Hot Peppers $7
Broccoli & Extra Cheese $6
Mushrooms & Onions $2
Black Olives & Hot Peppers $5
Pepperoni & Mushrooms $4
Onions & Black Olives $3
Extra Cheese & Mushrooms $5

Show Answer



Comments on this teaser


Posted by Boldcommander08/14/13
This teaser was a little too easy. Not being offensive, just trying to give constructive criticism. :D

Posted by fishmed08/16/13
No offense, but there are some young kids on this site too, so once in a while, I go for easy

Posted by elentir09/06/13
It may be easy, but at least it's something new! :D

Posted by cutebug09/06/13
It was new, it was easy, but sorry to say it wasn't very good. :roll: :roll:

Posted by auntiesis09/06/13
I love this kind of teaser, even though this one was a little too easy. But it is a good one to help kids think logically. I must say I really liked it. Thanks for posting. :D :D :D

Posted by charlottes-odd09/06/13
I actually liked the fact it was easy :)

Posted by eighsse09/06/13
I like it, I just don't like that it doesn't state that none of them are free. $0 is a whole dollar incrememnt.

Posted by eighsse09/06/13
increment*

Posted by fishmed09/07/13
Well, thank you to those who liked it. I try to make easy ones from time to time due to the various ages in this site. Thanks again.

Posted by twainsbrain09/08/13
well i thought it was great and just because you have superiority in age does not make you smart i knew a 10 year old that was smarter than the majority of the high schoolers they associated with :lol: :lol:




Search:
Browse:

Most Popular | Hardest | Easiest




Privacy | Terms
Copyright © 2003